MENÜ

Élj boldogan, egészségesen!
Mindig van más választás!

A bőr (felhám)

 

A bőr testünk legnagyobb szerve, mely védő és takaró funkciója mellett más lényeges feladatokat is ellát, mint légzés és kiválasztás. Szerkezeti felépítés szerint három fő rétegből áll:

- hámréteg (epidermis) feladata a bőr legfelső védő rétegének fenntartása és a pusztuló szaruréteg folyamatos megújítása.

- irha (corium) szerepe a bőr rugalmasságának és tartósságának biztosítása.

- bőr alatti kötőszövet (tela sbcutanea) vagy bőralja feladata az energiaraktározás, hőszigetelés és a nagyobb fizikai hatások tompítása.

 

Ezen három réteg konfliktusokra kialakult elváltozásai illetve helyreállítási mechanizmusaik embriológiai eredetük miatt különbözőek.

Nézzük először a felhám réteg elváltozásait. Egész testünket felhám fedi, és minden alkalommal, amikor valakivel ténylegesen kapcsolatba kerülünk, a bőr részt vesz ebben: kezet fogunk valakivel, kapunk egy pofont, gyengéden simogatjuk, összebújunk valakivel, vagy éppen nem szeretnék érintkezni vele. A felhám elváltozásai az elválasztás vagy elhatárolódás jellegű konfliktusokra reagál. Többnyire ilyen érzelmi tartalomra kell gondolnunk: érintkezés megszűnése anyával, családdal, közösséggel, barátokkal való kapcsolat, érintkezés elvesztése, elszakadás. De lehet nem kívánatosság is. Érintkezés megszüntetési érzés: nem akarok hozzáérni, érintkezni vele. Nem akarom, hogy hozzám érjen.

Az előbb felsorolt érzelmek átélése esetén, mindaddig, míg az érzés fennáll fekélyek, sejtelhalások keletkeznek a bőrön ott, ahol a kapcsolat nem lehetséges. Megnyugvás után, mikor már nem áll fenn a hiányérzet, vagy elhatárolódás érzés. A felhám megduzzad, bevörösödik. A bőrön kiütések jelennek meg, bőrgyulladás, lázzal járó csalánkiütés, idegi alapú bőrgyulladás és nedvedzéssel, viszketéssel járó gyulladás jöhet létre. Úgy tűnik, mintha a bőr beteg lenne, de valójában az érzelmi kilengésre kialakult sorvadás, fekélyesedés helyreállítása zajlik.

Általában ekkor fordulunk bőrgyógyászhoz, tehát már a helyreállítási szakaszban. Mivel a konfliktus aktív szakasz gyakran sokáig tart, ennek megfelelően a helyreállítás is elhúzódik. Folyamatos visszaeséseket egyre hosszabb és kellemetlenebb helyreállítási szakaszok követnek. Az érzés tudatosításával illetve a kialakult konfliktus helyzet megoldásával elindul a gyógyulás, vagyis a helyreállítás.

 

Forrás:

Giorgio Mambretti és Jean Séraphin: Orvostudomány a feje tetején

Barnai Robertó: Szervatlasz

http://hu.wikipedia.org/

 

 

 

Hírek

  • Immunotic
    2011-12-17 21:18:35

Asztali nézet